Spis treści
1. Wpływ nawyków na nasze życie.
2. Jak ułatwić sobie wyrabianie dobrego nawyku?
3. Jak pozbyć się złego nawyku?
4. Podświadomość utrudnia budowanie nawyku.
5. Nawyki budują przekonania.
Wpływ nawyków na nasze życie
Nawyki tworzą nas i kreują nasze zachowania, ta analogia działa też w drugą stronę, to my tworzymy własne nawyki. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile czynności dnia codziennego wykonujemy nawykowo. Mechanizm ten wszczepiła nam matka natura, aby “zautomatyzować” każdą powtarzaną czynność i tym samym ją ułatwić. Powinniśmy więc dobierać tylko te pozytywne przyzwyczajenia a odrzucać te negatywne.
Dlaczego palacze palą? Skoro mają świadomość konsekwencji oraz strat finansowych które to za sobą niesie, odpowiedź jest prosta – ponieważ utożsamiają się jako palacze! Każdy wyrobiony nawyk zakorzeniony jest głęboko w naszej tożsamości, każdy odpalony papieros utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy palaczami. Tak samo każde pójście na siłownię powoduje, że zaczynamy “kojarzyć” samych siebie ze sportem. To jest właśnie klucz do rozpoczęcia walki z tożsamością i wyzbycia się niepotrzebnych nawyków.
Jak ułatwić sobie wyrabianie dobrego nawyku?
Zrób dokładnie to co napisałem w tytule – ułatw to sobie! Gdy kreujesz nowy nawyk np. chcesz zacząć chodzić na siłownie postaraj się, aby nie sprawiało to wielkiego trudu. Wybierz klub sportowy który znajduje się blisko twojego domu lub po drodze do pracy, tak abyś mógł łatwo tam dotrzeć bez większych wymówek. Postaraj się, aby twoje treningi były stosunkowo łatwe i krótkie, aby na początku jedynie budować w sobie tożsamość sportowca. Potem z czasem i poświęconym zaangażowaniem będziesz stawać się coraz lepszy w tym co robisz.
Jak pozbyć się złego nawyku?
Analogicznie do poprzedniej rady – jeśli chcesz pozbyć się złego nawyku spraw, aby był on trudniejszy do realizowania. Gdy masz problem podjadaniem i za wszelką cenę chcesz się go pozbyć musisz sprawić, aby w twoim zasięgu nie znajdowały się łatwo dostępne przekąski. Zmusi Cię to do pójścia do sklepu gdy tylko nabierzesz na coś ochotę. Utrudnienie nawyku spowoduje, że nie wykonasz go tak impulsywnie.
Podświadomość utrudnia budowanie nawyku
Nasze umysły w walce z nałogami potrafią płatać nam figle. Zawsze, gdy chcemy oprzeć się pokusie podjadania znajdziemy racjonalne wytłumaczenie alby uleć zachciance, tak samo dobrymi nawykami. Gdy mamy zaplanowany trening, nasz mózg potrafi przekonać nas do tego by dzisiaj zostali w domu po ciężkim dniu. Jak z tym walczyć?
Nawyki budują przekonania
Wyobraź sobie, że każdy twój podjęty wybór powoduje, że twoja tożsamość zmienia się o całe 1 procent. Każdy niezapalony papieros to 1% mniej tożsamości palacza. Każdorazowe wyście na trening podnosi twoją świadomość bycia sportowcem o 1% im dłużej będziesz brnąć w jakiś nawyk, tym trudniejszy będzie on do obalenia, ponieważ będzie on korelował z twoją koncepcją siebie.
Brawo, uwielbiam artykuły związane z samorozwojem. POLECAM!
Czekam na kolejny artykuł Twojego autorstwa.