Czy rewolucja w motoryzacji dotycząca popularyzacji samochodów elektrycznych lub hybrydowych idzie w dobrą stronę?

Jak wskazuje powyższy wykres sprzedaży samochodów w Stanach Zjednoczonych na rok 2018, „zabawka” stworzona przez Elona Muska czyli Tesla Model 3 dominuje rynek motoryzacyjny i jest pierwszym stuprocentowym samochodem elektrycznym zasilanym bateriami.

Dlaczego w pierwszym akapicie zastosowałem określenie „zabawki” dla samochodu Tesli? A to z faktu takiego iż jest wiele opini na temat samochodów elektrycznych oraz zdania są podzielone, czy rzeczywiście Tesla rewolucjonizuje rynek motoryzacyjny? Jestem pewien że po tym artykule każdy będzie mógł sam ocenić na podstawie informacji znalezionych przeze mnie w internecie i wybrać swoje zdanie.

Czym Tesla odstaje od innych samochodów?

Po pierwsze, samochód jest elektryczny, więc zbytnio porównać go do samochodu spalinowego nie można, bo jeśli chodzi o ekologię, na podstawie poniższego wykresu samochody elektryczne wygrywają pod każdym względem

Po drugie, i co według mnie zachęca coraz bardziej ludzi do „elektryków” jest niesamowicie szybkie przyśpieszenie, Tesli Model 3 wystarczą zaledwie 3,3 sekund do osiągnięcia prędkości 100km/h, co jest bardzo zadowalającym wynikiem dla osób szukających szybkiego auta.
Po trzecie, na jednym naładowaniu można przejechać aż 614km! Jak na samochód bez silnika spalinowego jest to naprawdę daleki zasięg, jeszcze dodając do tego koszt naładowania ładowarką Tesli jaki wynosi w zaokrągleniu 15$, co w przeliczeniu na złotówki wynosi 60zł, to brzmi jak jakiś żart, jednak jest to prawda.
Drodzy czytelnicy, odpowiedzcie sobie sami na pytanie – jaki samochód zatankujemy do pełna mieszcząc się w kwocie 60zł przy rosnących cenach paliwa?

Jednak nie wszytko jest takie cudowne w samochodach elektrycznych. A to dlaczego?

Wszystkie wykresy jakie podałem powyżej pochodzą z amerykańskich stron i w Stanach Zjednoczonych faktycznie Tesla bije na głowy inne auta, jednak w Polsce samochody elektryczne są nowością, przez co nie do końca nasze drogi oraz infrastruktura są do nich przystosowane. Polscy właściciele Tesli skarżą się na niewystarczającą ilość ładowarek. Na autostradach zdecydowanie jest ich za mało, przez co niektórzy mogą bać się wyjeżdżać tymi samochodami na dłuższe trasy, więc tutaj się pojawia pierwszy problem z autami elektrycznymi.

Drugim problemem jest cena jaką musimy zapłacić za samochód Tesli.

219,990zł za podstawowy pakiet Tesli Model 3 jest dosyć odrażającą ceną, bo nie każdy w Polsce może pozwolić sobie na samochód za 50tys, a co dopiero na 200tys, jednak moim zdaniem z biegiem czasu zmieni się cena lub będą dofinansowania od rządu na samochody elektryczne, jak to zostało zastosowane np. w Norwegii

A więc, czy rynek motoryzacyjny zostanie w pełni przejęty przez auta elektryczne? Myślę że po moim artykule, każdy z Was – czytelników może sobie sam odpowiedzieć na to pytanie, bo nie mam na celu narzucanie swoich poglądów, jednak moim zdaniem Tesla to przyszłość, która rozwija się na naszych oczach.