Recenzja filmu Mistrz, to film z 2020 roku w reżyserii Macieja Barczewskiego o losie Tadeusza Teddy’ego Pietrzykowskiego.

 

Recenzja filmu „Mistrz”

„Mistrz” to film biograficzny z 2020 roku mający swoją premierę 8 grudnia w reżyserii Macieja Barczewskiego opowiadający o losie Tadeusza Pietrzykowskiego, mistrza w wadze koguciej posługującego się pseudonimem „Teddy”. Akcja filmu ma miejsce podczas drugiej wojny światowej, kiedy to Niemcy otwierają obozy zagłady. Główny bohater jest jednym z pierwszych więźniów, którzy trafiają do obozu Auschwitz Birkenau.

Jego życie po trafieniu do niewoli zmienia się o 180 stopni. Został oznaczony numerem 77. Wszechobecny strach towarzyszy osadzonym wykonującym ciężkie, a nawet śmiertelne prace. W trakcie jednych z prac pracownicy obozu odkrywają talent bokserski Tadeusza Pietrzykowskiego. „Teddy” w związku z odkryciem talentu zapewnia rozrywkę Niemcom w obozie śmierci walcząc z współwięźniami, a nawet niektórymi strażnikami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie Auschwitz Birkenau. Za każdą wygraną walkę główny bohater otrzymuje posiłek, o którym inni zmęczeni więźniowie mogli tylko pomarzyć.

Ocena filmu

Przede wszystkim na pochwałę zasługuje Piotr Głowacki za wcielenie się w postać Tadeusza Pietrzykowskiego i za trud włożony w treningi bokserskie, aby odwzorować talent Teddy’ego. Film dobrze pokazuje tamte brutalne czasy przez co pojawia się również wiele drastycznych scen mogących zniechęcić do oglądania osoby wrażliwe. Film „Mistrz” ma swoje wady na przykład mała ilość czasu poświęconego na inne postacie, które według mnie miały wyjątkowy charakter. Mimo wszystko produkcja niesie ze sobą świetny klimat za sprawą miejsca, wykonanych zdjęć i dobrej gry aktorskiej. Pojawia się wiele wątków i emocji zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.

Podsumowanie

Uważam, że film jest warty uwagi, ze względu na temat obozów Auschwitz Birkenau, który porusza, a także  bardzo ciekawą historię pięściarza Tadeusza Barczewskiego zwanego również „Teddy”. Produkcja może wzbudzić zainteresowanie u miłośników sportu lub historii. Przez ponad godzinę nie mogłem oderwać wzroku od ekranu. Z przyjemnością polecam film „Mistrz” osobom interesującym się obozami koncentracyjnymi lub boksem.

 

 

Więcej informacji o Tadeuszu Pietrzykowskim znajdą państwo pod tym linkiem https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Pietrzykowski

 

Recenzja filmu Mistrz

Recenzja filmu Mistrz